انرژی خورشیدی؛ سمت آفتابی زندگی™

نیروگاه خورشیدی 5 مگاوات

سرمایه گذاری های بزرگ باید بر پایه به روزترین و دقیق ترین اطلاعات پی ریزی شود. در سرمایه گذاری بزرگ گاهی یک تصمیم نسنجیده، میلیون ها تومان هزینه شما را افزایش می دهد. اگر سرمایه بزرگ آورده اید، این بدان معنا نیست که برای شما 200 یا 300 میلیون تومان اهمیت ندارد. برای شما حتی یک میلیون هم اهمیت خاص خود را باید داشته باشد. به کسی اعتماد کنید که در کنار شما قرار می گیرد نه در بین شما و فروشنده تجهیزات؛ یعنی شما باید قادر باشید از قیمت اصلی محصولات و خدمات اطلاع یابید. مسلما کسی این حجم از تجهیزات خورشیدی را در انبار نگهداری نمی کند. اصلا چنین کاری منطقی نیست چون کسی این حجم تجهیزات خورشیدی را در انبارش بدون سود خاصی نگه نمی دارد. سود بانکی این حجم سرمایه روزانه 1.200.000 تومان است. آیا منطقی است کسی این پول را برای سفارشی که هنوز نگرفته است هزینه کرده باشد؟ پس شما از هر پیمانکاری در کشور این حجم تجهیزات را بخواهید، او باید آن را خریداری کرده و وارد کشور کند. تمرکز اصلی در اینجا روی سفارش پنل خورشیدی برای نیروگاه 5 مگاوات (یا بالاتر) است. پس شما با تکنیکی ساده می توانید قیمت واقعی این حجم پنل خورشیدی را برای برندی که برای خرید مدنظر دارید بدست آورید، که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. برای خرید صفحات خورشیدی در این حجم، باید چند نکته را به دقت بررسی کنید؛

 

نیروگاه خورشیدی 5 مگاوات

 

- شرکت تولید کننده محصول باید معتبر باشد. شما باید خیالتان راحت باشد که اگر محصولی را امروز خریداری کردید، 20 سال دیگر که احتیاج به خدمات پس از فروش یا گارانتی داشتید، به راحتی از آن شرکت، خدمات را مطالبه کنید. ممکن است یک تولیده کننده محلی و بی کیفیت که شما در روز خرید به واسطه بازارگرمی ها و اطلاعات نادرست، تصور می کردید شرکت بزرگ و با اعتباری است، امروز که نیاز به پشتیبانی و خدمات دارید اثری از او نیابید. برخی شرکت های نا معتبر تنها با یک معامله بزرگ و به جیب زدن مبلغی هنگفت، برای همیشه از جرگه شرکت های خورشیدی کنار می روند.

در اینجا لازم است به سلول های خورشیدی چینی اشاره ای کنیم. تکنولوژی مونتاژ سلول های خورشیدی در بسیاری از شرکت های چینی مورد استفاده قرار گرفته و محصولاتی با برندهای متنوع به بازار روانه می شود. اما مساله این است که کیفیت سیلیکون مورد استفاده در کدام سلول و کدام برند بالاتر است. پنل خورشیدی  Qcell محصولی چینی است اما تمامی استانداردهای یک سلول تمام عیار را دارد، همچنین برند های Trinasolar و Firstsolar. هر سه این شرکت ها در لیست 10 شرکت پرفروش دنیا در سال 2017 هستند. از طرفی انواع صفحه خورشیدی بی کیفیت و بی اعتبار چینی هم در بازار موجود است. پس نمی توان در خصوص پنل خورشیدی چینی بصورت تجمیعی اظهارنظر کرد یا آن را رد کرد. البته در ادامه به پنل های کره ای هم اشاره خواهیم کرد که در سه مدل پیشنهاد داده ایم. در صفحات اصلی پنل خورشیدی اطلاعات جامعی در خصوص آنها و همچنین توصیه هایی برای استفاده از هر مدل پنل در نیروگاه خورشیدی گرد آوری نموده و قرار داده ایم تا شما را بیشتر وارد جزئیات کنیم و در نتیجه تصمیم سازی کنیم نه تصمیم گیری. برای درک تمایز و تکنولوژی های به کار رفته در تولید سلول های خورشیدی به مطلب مقایسه پنل مونوکریستال، پلی کریستال و لایه نازک مراجعه کنید. 

 

از طرفی به راهکارهایی برای تشخیص محصول اوریجینال از تقلبی اشاره کرده ایم که می توانید آنها را در صفحات نیروگاه های خورشیدی بیابید.

باید سازوکاری وجود داشته باشد که شما بتوانید با شفاف از قیمت پنل ها اطلاع یابید. اگر پیمانکار بین شما و فروشنده قرار گیرد و شما با تولیدکننده در ارتباط نباشید، تصور کنید فقط 10 تومان به قیمت هر وات پنل اضافه شود؛ این یعنی 50.000.000 تومان هزینه اضافی. چه رسد به کسی که بخواهد 200 یا 300 تومان به قیمت هر وات پنل اضافه کند. شما هزینه بسیار بیشتری از هزینه واقعی می کنید و هیچ گاه از این موضوع خبردار هم نمی شوید. ما پیشنهاد می کنیم که با کمک، مشاوره و حضور فیزیکی کارشناسانمان، محصول را با همکاری یکدیگر خریداری کنیم. یعنی در زمان انعقاد قرارداد خرید، یک نفر از شرکت آرتان انرژی به همراه شما یا کسی که شما معرفی کنید، در آنجا حضور یابد. این کار حسن های بی شماری دارد. اول اینکه هزینه هایتان را می توانید بهبود بخشید، دیگر اینکه از پیشنهادات عالی و جذاب تولیدکنندگان برای این حجم از سفارش بهره مند شوید، بعد اینکه به دلیل حضور خودتان و خریداری محصول به نام خودتان می توانید گارانتی محصول را هم متکی به خودتان کنید نه متکی به پیمانکار. آیا منطقی است برای محصولی که شما پول آن را می دهید کس دیگری سود آن را ببرد؟ طبق توافقاتی که مابین مدیریت ارتباطات و بازاریابی آرتان انرژی با این شرکت ها صورت می چذیرد، در صورت تمایل شما، تولیدکننده ما را به عنوان نماینده خود در این پروژه جهت پشتیبانی، آموزش، خدمات و نگهداری سیستم معرفی می شود و در عوض ما نیز متعهد می شویم پیشتیبانی از این سیستم ها را به مدت 25 سال به عهده بگیریم. شاید بیندیشید که این تعهد چه سودی برای آرتان انرژی دارد؟ باید بگوییم با این کار اعتبار ما برای همکاری و اجرای پروژه های بیشتر با شرایط بهتر فراهم می گردد، پس این یک معامله برد برد به معنای واقعی است. 

همان گونه که ما پیشتر هم در اجرای پروژه های مگاواتی از این روش استفاده نموده ایم، مقرر می گردد که یک ناظر رده بالا از آن شرکت با حضور در محل ساخت نیروگاه و نظارت بر نصب و اجرای آن، هم به گارانتی پنل ها اعتبار بیشتر بخشد و هم سیستم را بصورت در لحظه real-time اصلاح و بهینه کند. ما در طراحی سیستم های بزرگ همواره از همکاران بین المللی خود از جمله شرکت کره ای shinsung، در جهت بهبود طراحی و بهینه سازی کمک و راهنمایی گرفته ایم. در بازار داخلی نیز آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره به شرکت های خورشیدی جهت طراحی سیستم های بزرگ، اعلام می کنیم. این مجموعه با در اختیار داشتن 8 سوپر وایزر از شرکت schletter آلمان و بالغ بر 40 نیروی کارشناس برای نصب و راه اندازی سیستم، طراحی و اجرایی در کلاس جهانی را ارائه می کند.

تجهیزات خورشیدی مورد استفاده اعم از پنل و اینورتر خورشیدی به درخواست شما و یا با پیشنهاد کارشناسان ما انتخاب می شود. اینورتر خورشیدی پیشنهادی برای استفاده در این نیروگاه، می تواند آلمانی یا اتریشی باشد. در این مورد توصیه میکنیم از محصول چینی به خاطر قیمت پایین تر استفاده نکنید چون اینورتر قلب تپنده نیروگاه است، جایی که برق AC پنل را به برق 220 ولت تبدیل کرده و وارد شبکه می کند. برای مشاهده محصولات به اینورتر خورشیدی متصل به شبکه کلیک کنید.

پیشنهاد می کنیم در این نیروگاه از سیستم های فتوولتائیک کوچکتر 5 کیلوواتی جهت تراکر طراحی، راه اندازی و استفاده کنید. استفاده های مانیتورینگ، تحقیقاتی، دانشگاهی و علمی که به پویایی بیشتر نیروگاه شما کمک خواهد کرد.

برای اینکه پنل های خورشیدی حداکثر انرژی را از نور دریافت کرده و تولید کنند، باید به صورت عمود در مقابل نور خورشید (عمود با نور خورشید) قرار گیرند که این کار توسط استراکچر های مجهز به سیستم دنبال کننده اتفاق می افتد. اما به دلیل هزینه های بالای این نوع استراکچر، استفاده از آن ها به صرفه نمی باشد و در ایران به این دلیل که مقدار تابش بسیار مناسب می باشد، نیازی به استفاده از دنبال کننده ها نیست. سیستم دنبال کننده در کشور های خارجی که مقدار تابش پایینی دارند به صرفه می باشد. اما ما به شما یک پیشنهاد ویژه داریم؛ استراکچر هایی که توسط شرکت آرتان انرژی عرضه می شوند، مجهز به سیستم دنبال کننده نمی باشند، اما متحرک هستند و در هر زمانی که لازم باشد می توان جهت قرارگیری پنل های خورشیدی را تغییر داد، البته این نکته را در نظر بگیرید که تغییر دادن جهت پنل های خورشیدی باید کاملا اصولی باشد که تیم اجرایی شرکت آرتان انرژی، توسط دستگاه ها وبرنامه های مخصوص، این کار را در زمان اجرای پروژه انجام می دهند. اما اگر باز هم بعد از چند مدت نیاز به تغییر جهت پنل ها باشد، این استراکچر ها قابلیت انجام این کار را دارند.

هنر ما در طراحی و ساخت استراکچر نیروگاه خورشیدی است. سازه ها اگر اصولی و استاندارد نباشند تا حدی زیادی می توانند در راندمان سیستم خلل وارد کنند. سازه ها باید حتما مورد تائید سانا باشند. اگر می خواهید در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب کنید به مطلب ویژگی های استراکچر نیروگاه خورشیدی مراجعه کنید. اگر شما استانداردها را بدانید پیمانکار هم موظف خواهد شد آنها را رعایت کند. باز هم تاکید می کنیم شما در سال های اول احتیاجی به پشتیبانی ندارید ولی در بلندمدت تمام مسائل کوچک و جزئی کم کم بزرگ می شوند؛ مسائلی همچون مقاومت سازه ها در برابر رطوبت، استحکام در برابر حوادث طبیعی، عدم تغییر زاویه ها در بلند مدت، که همگی به کاهش راندمان نیروگاه خورشیدی مگاواتی می انجامند.

 

فروش استراکچر نیروگاه خورشیدی

 

شما می توانید برای اطلاع از قیمت فروش برق نیروگاه 5 مگاوات به شبکه، به مطلب نرخ خرید تضمینی برق در سال 97 مراجعه کنید.

شما برای یک سرمایه گذاری سالم در زمینه خورشیدی باید توجه زیادی به درآمد خود داشته باشید و نیروگاهتان به گونه ای باشد که بهترین را برای شما رقم بزند. یکی از مهمترین عوامل در این خصوص، بازده پنل ها می باشد که اگر بازده سلول های خورشیدی شما به بهترین شکل ممکن باشد، شما از این کار سود بسیار زیادی برده اید. پس به این نکته توجه کنید و برای اطلاع از چگونگی تحقق این موضوع می توانید به صفحه عوامل تاثیر گذار بر بازده پنل خورشیدی مراجعه کنید. 

شما باید در برآورد هرینه هایتان، بخشی را به کابل کشی های لازم از نیروگاه خود تا فیدر و یا پست های برق در نظر بگیرید. نیروگاه های 5 مگاوات و حجم های پایین تر، به فیدر های 20 کیلووات انرژی تزریق می کنند و همچنین قبل از اتصال آن باید سطح ولتاژ، به ولتاژ نامی خط برسد که حدودا هزینه ای 100 و در شرایطی تا 120 میلیون تومانی را دارد.  

میزان سرمایه مورد نیاز برای هر مگاوات نیروگاه خورشیدی قاعدتا بستگی به یک سری عوامل و فاکتورها دارد. در ابتدا عوامل را شرح می دهیم سپس قیمت تقریبی را برای تجهیزاتی که پیشنهاد می کنیم به شما عزیزان اعلام می کنیم. برای چند لحظه به این موضوع بیندیشید که اگر شما قادر باشید خودتان order یا سفارش را قرار دهید، چه پیشنهادهایی برای خریدهای سنگین وجود دارد؟ آیا شرکت معتبری که سلول خورشیدی تولید می کند و در ردیف 10 شرکت برتر پرفروش دنیا فعالیت می کند، هیچ مکانیزم تشویقی برای سرمایه گذاران و خریداران بزرگ ندارد؟ این تازه یک روی قضیه است، محصول متعلق به شماست و شما به عنوان مالک محصول خریداری شده هستید. این کار اعتبار گارانتی را افزایش می دهد چون به نام شما که قرار است یک عمر از این تجهیزات استفاده کنید می باشد. این را با حالتی مقایسه کنید که چندین میلیارد تومان خرید را به نام یک نفر دیگر انجام دهید و با گذشت سال های متمادی و درست زمانی که باید از امتیازات پشتیبانی تجهیزات بهره مند شوید، ممکن است پیمانکار آن روزها را نیابید و اصطلاحا دستتان در پوست گردو بماند. اما امروز که می توانید خود را به عنوان رئیس کارتان به دیگران معرفی کنید، اجازه دهید دیگران شما را به عنوان آن طرف معامله بشناسند تا فردا هم پاسخگوی خودتان باشند. تمام رویه ها و قرار و مدارها را می شرکت آرتان انرژی می تواند ترتیب دهد. ما با در اختیار داشتن یک وکیل بین المللی و زبده تمام مسائل حقوقی را در نظر گرفته سپس اقدام به خرید و عقد قرارداد خواهیم نمود. در زمان قرارداد هم یک نفر از جانب شما و یا خودتان به همراه یکر از شرکت برای خرید اقدام خواهید نمود. ما فکر همه جا را نموده ایم. اگر قادر باشید اعتبارنامه بانکی LC برای خرید خود باز کنید ما قادر خواهیم بود تجهیزات را حتی بدون پیش پرداخت در اختیار شما عزیزان قرار داده و با پیشبرد کار و بصورت تکه تکه (partial) محصول و پول جابه جا شود. برای این کارها مکانیزم های روشنی ارائه می دهیم. ما از شما در برابر فروشندگان حمایت خواهیم کرد و هدفمان این است که با حداقل کردن هزینه ها و بالا بردن راندمان سیستم، بازگشت سرمایه شما را سریعتر کنیم چرا که فقط با این کار می توان ادعا کرد سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی یک کار پرسود و پر بازده است. 

اعطای زمین در پروژه های مگاواتی بدین صورت است که شما با مراجعه به شرکت توزیع برق و اعلام درخواست و ثبت در سامانه، دولت را مکلف می کنید که زمین لازم برای اجرای این پروژه را در اختیار شما قرار دهد. دولت هم زمین هایی که در اختیار دارد را بصورت پارتیشن بندی به شما و سرمایه گذاران دیگر صرفا جهت اجرای نیروگاه خورشیدی در اختیارتان قرار می دهد. پس از این که قرارداد بیست ساله شما با شرکت توزیع برق به اتمام می رسد، این زمین نیز به شما به عنوان مالک نیروگاه تعلق خواهد یافت. در برخی پروژه مشاهده شده زمین در مدت زمان کوتاه تری به مشترک واگذار شده است. حال علاوه برای سرمایه نیروگاه خورشیدی که در 4.5 سال اول را در آورید، از طرفی 15.5 سال سود کرده اید و اکنون هم زمین بزرگ به شما تعلق گرفته است. طبیعی است که این اعطای زمین پس از رسیدن تقاضاها به یک حد معین برداشته خواهد شد و پیشنهاد می کنیم اگر قصد سرمایه گذاری دارید در همین سال جاری اقدام به اخذ مجوز و عقد قرارداد کنید چرا که مشخص نیست در سال آینده آیا برای نیروگاه های جدید قیمت خرید همین است و یا اینکه مانند سال های گذشته تغییر کرده و کمتر خواهد شد. از طرفی مشخص نیست در سال آینده باز هم دولت بخواهد برای پروژه های مگاواتی زمین اعطا کند یا خیر. به نظر شما آیا کسی که امسال نیروگاه خورشیدی راه اندازی می کند با کسی که دو سال دیگر این کار را انجام می دهد، آیا برابرند؟ 

همچنین برای اطلاع از فرایند اجرایی خرید برق تجدید پذیر، کلیک کنید.

این مطلب در دست تکمیل است. در روزهای آینده می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این مطلب مراجعه کنید. در ادامه به اطلاعاتی جامع در خصوص سرمایه مورد نیاز، درامد ماهیانه و سالیانه، مجوزهای لازم و مدارک مورد نیاز و سایر اطلاعاتی که به شما در تصمیم گیری بهتر کمک خواهد کرد، اشاره می کنیم. این مطلب به سرعت پس از تحلیل و ویراش داده توسط تیم ارتباطات تدوین و در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. شما می توانید بصورت روزانه به این مطلب مراجعه کرده و از مطالب تکمیلی بهره مند شوید.

بحث دیگری که در اینجا اهمیت دارد موضوع شستشوی پنل خورشیدی است. تنها نگهداری که شما از روز اول با آن سروکار خواهید داشت تمیزکاری سلول های خورشیدی است. پس امروز چاره ای برای آن بیندیشید. مسائل پیش پا افتاده در بازه هایی از زمان اهمیت می یابند، بازه هایی که فکرش را هم نمی کردید. اگر این کار را می خواهید اصولی و درست انجام دهید باید به تمام گوشه ها و زوایا تسلط یافته و از قبل به استقبال آن بروید. برای شستشوی پنل ها دو روش را پیشنهاد می کنیم که شما می توانید با در نظر گرفتن مقیاس نیروگاه، میزان در دسترس بودن آب در محل نیروگاه، میزان آلودگی منطقه خاص شما و شرایط محیطی دیگر، که در مطلب شستشوی سطح پنل خورشیدی به طور مفصل به آن پرداخته ایم و می توانید با مطالعه آن و کسب اطلاعات تکمیلی از نفرات اجرایی آرتان انرژی، با یک برنامه ریزی عالی کار را پیش بینی و به استقبال جزئیات بروید. 

 

جذب سرمایه گذار خارجی برای احداث نیروگاه خورشیدی

سرمایه گذاری خارجی در بخش نیروگاه فتوولتائیک بحث داغ این روزهاست. به ویژه از زمانی که سرمایه گذار خارجی فهمید اگر در بانک کشور خودش سرمایه را نگه دارد نهایتا 4% و اگر در نیروگاه های ایران سرمایه گذاری کند تا 24% سود برخواهد داشت. اگر در بانک خودش پول بگذارد بعد از 40 سال و اگر در ایران کار کند بعد از 4 سال پولش دو برابر خواهد شد. باور نمی کنید؟ کافیست نگاهی به بررسی نیروگاه های خورشیدی در اینجا کنید و اگر به دنبال مثالی با اعداد هستید به صفحه راه اندازی نیروگاه خورشیدی در پشت بام منزل کنید. تازه باید دقت کنید هر چه مقایس نیروگاه بزرگتر باشد هزینه سرانه هر وات پنل ارزانتر می شود، یعنی اگر بطور مثال سرمایه راه اندازی نیروگاه خورشیدی 100 کیلووات 4.5 ساله بر میگردد، سرمایه نیروگاه 5 مگاوات در 3.5 الی 4 سال باز خواهد گشت. اگر تصور می کنید نیروگاه خورشیدی کوچک که قیمت تضمینی خرید برق اش برای هر کیلووات 800 تومان است، نسبت به نیروگاه 5 مگاواتی که 490 تومان نرخ سودش بیشتر است سخت در اشتباهید. اگر علاقه مندید در این خصوص با کارشناسان شرکت مشاوره کنید.

باز هم تاکید می کنیم اینطور نیست که همه نیروگاه ها دارای چنین بازگشت سرمایه ای هستند. این اتفاق فقط زمانی می افتد که اولا هزینه اجرایی مدیریت شود و ثانیا راندمان کاری بالا باشد. اگر اینگونه باشد سرمایه گذاری در نیروگاه خورشیدی یکی از بکر ترین و پربازده ترین کارهاست. تمام حرف ها وقتی کلی گفته می شوند زیبا هستند اما وقتی در جزئی ترین مباحث مانند نحوه کابل کشی ایراد وارد باشد، کلی ترین ها ارزش خود را از دست می دهند. برای کارهای بزرگ، سعی و خطا معنایی ندارد، اولین اشتباه آخرین اشتباه است. در ادامه بصورت موشکافانه تر در خصوص جذب سرمایه خارجی برای سیستم های فتوولتائیک ایران، خواهیم پرداخت. ادامه این مطلب را در صفحه جذب سرمایه خارجی مطالعه فرمائید.

 

 

 

پنل خورشیدی پلی کریستال

 

 

پنل خورشیدی 300 وات

 

 

پنل خورشیدی مونوکریستال

 

 

پنل خورشیدی چینی

 

 

اینورتر نیروگاهی

 

 

اینورتر 10 کیلووات

 

 

اینورتر قیمت مناسب