انرژی خورشیدی؛ سمت آفتابی زندگی™

نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات

نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات

 

نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات که پس از 5 کیلووات بیشترین اجرا را در کشور به خود اختصاص داده است.همان گونه که از نام آن پیداست شما به 2000 وات پنل خورشیدی برای اجرای این نیروگاه نیاز دارید. از طرفی به یک اینورتر 20 کیلووات نیاز دارید. این ها اصول کار هستند که معمولا شما به عنوان سرمایه گذار، دقت زیادی در انتخاب و استفاده از آن ها به خرج می دهید. ولی آیا این تمام کار است؟ به این فکر کنید که بهترین پنل دنیا را خریداری کرده اید و روی یک سازه ی نگهدارنده نه چندان قابل اعتماد سوار کرده اید، با اولین باد و باران و برف همه ی معادلات به هم خواهد ریخت چون شما در انتخاب استراکچر صحیح، وسواس به خرج نداده اید. حال فرض کنید سازه ها نیز مطابق اصول خاصی انتخاب و مورد استفاده قرار گرفته اند. اگر در طراحی سیستم و بطور مثال کابل کشی ها و آرایش صفحات خورشیدی، اصول رعایت نشده باشد، همین کابل ها خود یک مصرف کننده بی رحم خواهند بود. باید بدانید که شیطان در جزئیات نهفته است و تا زمانی که به آن پرداخته نشود، خود را آشکار نخواهد کرد.

شما برای اجرای نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات ملزم به رعایت یک سری اصول هستید، از جمله این که باید یک واحد صنعتی برخوردار از انشعاب سه فاز با 32 آمپر برق یا بیشتر باشید. البته اگر در مجتمع های آپارتمانی زندگی می کنید و مالک هستید با استفاده از مشاع مربوط به برق کلی ساختمان که متشکل از برق آسانسور و روشنایی کلی ساختمان است نیز می توانید برای نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات اقدام کنید. در اینجا بحث تملک کنتور سه فاز مطرح می شود؛ از این جهت که درآمد حاصله از تولید برق فقط به مالک کنتور یا کسی که وی معرفی کند (بصورت محظری) تعلق خواهد گرفت، پس به این موضوع هم دقت کافی داشته باشید. عزیزانی که در واحد های صنعتی و مشخصا سقف سوله ها قصد اجرای این پروژه را دارند باید بدانند که جهت جغرافیایی سوله مهمترین فاکتوری است که باید مد نظر قرار دهند. سوله های شمالی جنوبی جهت اجرای نیروگاه مناسب هستند اما سوله های شرقی غربی دارای هزینه ای بالاتر، معمولا غیر استاندارد و دشوار جهت شستشو و نگهداری می باشد. در مجموع توصیه ما اجرای این سیستم بر روی زمین است البته اگر محدودیتی وجود نداشته باشد.

 

نیروگاه فتوولتائیک 20 کیلوواتی

 

در برخی مواقع شما صاحب یک زمین کشاورزی هستید و قصد دارید نیروگاه 20 کیلووات تا 100 کیلووات در آن محل اجرا کنید، این کار کمی پیچیده است؛ شما ابتدا باید زمین خود را تغییر کاربری داده و صنعتی کنید. سپس برای نصب کنتور سه فاز اقدام کرده و در آخر برای اخذ مجوز نیروگاه خورشیدی اقدام کنید. در این خصوص با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید. این پروژه به فضایی در حدود 150 تا 200 متر مربع فضا برای اجرا نیاز دارد. دو فرضیه برای این سیستم مطرح است؛ یکی حالتی که متقاضی دارنده انشعاب برق سه فاز است و قصد دارد براساس انشعاب خود مجوز بگیرد. (برای اطلاع از مراحل اخذ مجوز و عقد قرارداد احداث نیروگاه خورشیدی کوچک، کلیک کنید) در این حالت دولت برق را به نرخ 800 تومان برای هر کیلووات، از شما خریداری می کند. همین امر درآمد و در نتیجه بازگشت سرمایه شما را سریع تر می کند. فرضیه دوم این است که شما فاقد انشعاب سه فاز هستید و اصطلاحا "از صفر" اقدام به اخذ مجوز می کنید؛ در این حالت دولت برق را به نرخ 700 تومان از شما خریداری می کند. برای یک سیستم متصل به شبکه 20 کیلووات به سرمایه ای در حدود 100.000.000 تا 125.000.000 میلیون تومان آورده احتیاج است. البته لازم نیست شما تمام این مقدار را از قبل و بصورت پیش پرداخت بپردازید. شرکت آرتان انرژی صرفا برای حمایت از مشتریان و تشویق سرمایه گذاران به این بخش، بصورت قرارداد و در تاریخ های مشخص پرداخت های موعدی و مرحله به مرحله را با اعتبارسنجی های لازم و سازوکار مشخص برای عزیزان فراهم نموده است. شما می توانید برای تامین نقدینگی لازم جهت اجرای نیروگاه خورشیدی، از طریق روش ها و راهنمایی های کارشناسان آرتان انرژی اقدام کنید. البته این مجموعه، هیچ مسولیتی در قبال اخذ تسهیلات بانکی و یا سایر وجوه در قالب وام ندارد، اما صرفا در فاز مشاوره و راهنمایی قادر است سر نخ هایی از این مسیر در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد. شما در یک نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات می توانید از ترکیب دو اینورتر خورشیدی 10 کیلووات، یا چهار اینورتر 5 کیلووات استفاده کنید اما این حرکت هزینه های شما را افزایش می دهد، بهترین انتخاب از لحاظ قیمت خرید یک اینورتر خورشیدی 20 کیلووات است. 

در خصوص نگهداری سیستم خورشیدی نکات و اصولی را می بایست مدنظر قرار دهید. در این خصوص به مطلب دستورالعمل مراقبتی سیستم خورشیدی مراجعه کنید.  

درامد ماهیانه نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات، در حدود 2.400.000 تا 3.100.000 بسته به فصل، شدت و مدت تابش. در مجموع اگر این را با سایر کسب و کارها مقایسه کنید، نرخ سود این فعالیت 24 تا 26% برآورد می شود. بدین ترتیب نرخ بازگشت سرمایه آن در حدود 4.5 تا 5 سال تخمین زده می شود. اگر تسهیلات دریافت کنید می توانید به محض راه اندازی سیستم از آن درآمد کسب کنید و اقساط وام خود را از طریق دریافتی ماهیانه از نیروگاه، پرداخت کنید. شما می توانید اطلاعات کامل برای سرمایه گذاری در این بخش را از طریق طرح توجیهی که براوردی واقعی بر اساس قیمت های روز و مختصات جغرافیایی UTM-Universal Transverse Mercator دقیقا مشخص نمایید. علاوه بر اینکه این طرح بینش جامعی به شما در خصوص این کسب و کار می دهد، شما به این طرح برای ارائه آن به اداره صنعت، معدن و تجارت استان و یا بانکی که شما را به آن ارجاع داده اند، احتیاج خواهید داشت و باید طرح را به این مراجع ارائه کنید. این مجموعه با تجاربی که به واسطه پروژه های انجام شده به دست آورده، با سازوکار ارگان های دولتی و نحوه و میزان تخصیص منابع به متقاضیان تا حدودی آشنایی دارد و می تواند شما عزیزان را در این مسیر مشاوره و راهنمایی کند. البته ادامه مسیر به شما بستگی دارد در هر جایی کارها تا جایی پیش می روند که شما پیگیری کنید، پس با پیگیری مداوم می توان به خواست های به حق خود، رسید.

تجهیزات مورد استفاده در این نیروگاه پنل خورشیدی و اینورتر متصل به شبکه و استراکچر نگهدارنده پنل است که توسط شما عزیزان و یا به توصیه ما انتخاب و در سیستم استفاده می شود.

طرح توجیهی جهت اجرای نیروگاه های برق خورشیدی شامل اطلاعاتی از جمله میزان سرمایه لازم، نرخ بازگشت سرمایه، میزان خواب سرمایه، درآمد ماهیانه و سالیانه، نرخ سود، فضای مورد نیاز، برند تجهیزات خورشیدی، اطلاعات فنی، گارانتی و خدمات پس از فروش، تعهدات پیمانکار و ... می باشد. این اطلاعات براساس قیمت روز بازار تنظیم شده و براساس مختصات جغرافیایی موردنظر متقاضی نوشته می شود.

کلیه اقدامات از جمله نحوه استقرار پنل ها و زاویه قرار گرفتن آنها با توجه به زاویه تابشی خورشیدی و به کمک نرم افزار تعیین میگردد که این امر، میزان خطا را کاهش داده و بهره وری کلی نیروگاه را در حد قابل توجهی بهینه می کند. البته پنل ها در ایران بصورت شمالی-جنوبی استقرار می یابند تا بالاترین راندمان را داشته باشند. در شمال حداکثر 36 و در جنوبی ترین نقاط حداقل 26 درجه خواهد بود که با تجهیزات هوشمند، این زاویه تعیین می گردد.

برای مکانی که قصد دارید نیروگاه را در آن اجرا کنید باید تحقیق و آزمایشات لازم روی خاک آن انجام شده تا مشخص شود که آیا سازه ها نیاز به پی ریزی دارند یا خیر. البته این نیروگاه را در پشت بام هم می توان اجرا کرد که این امر منوط به اجازه شرکت توزیع برق و انشعاب برق متقاضی خواهد بود. 

سازه یا استراکچر نیروگاه خورشیدی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. یعنی این را می طلبد که همان اندازه که در خصوص انتخاب تجهیزات خورشیدی وسواس به خرج می دهید، به همان میزان هم به سازه اهمیت بدهید چون شما می خواهید بخشی از سرمایه خود را روی این سازه ها قرار دهید. شرکت آرتان انرژی با در اختیار داشتن نیروی کار تخصصی و با تکیه برای دانش فنی و با اخذ تائیدیه های ساتبا برای استاندارد بودن این سازه ها، سیستمی مطمئن با رعایت تمام اصول و قوانین روز دنیا در این خصوص، برای شما عزیزان فراهم می آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اتصالات بکار رفته در سازه نگهدارنده پنل کلیک کنید.

فقط به این موضوع اکتفا نکنید که راندمان کدام نوع پنل بهتر است و یا مونوکریستال بهتر است یا پلی کریستال؛ تمام پنل های خوب و استاندارد موجود در ایران دارای راندمانی مناسب می باشند. موضوع دیگری که باید در خصوص راندمان سلول ها در نظر بگیرید، عوامل موثر بر بازده پنل خورشیدی می باشد که این عوامل می تواند میزان تولید برق سیستم شما را تغییر دهد.

شما عزیزان می بایست مجوزهای لازم را در خصوص اجرای نیروگاه خورشیدی در مکان موردنظر، اخذ کنید. در این خصوص شما می توانید مطلب مجوز احداث نیروگاه خورشیدی را مطالعه نمایید.

لازم به ذکر است پشتیبانی از نیروگاه و آموزش نحوه نگهداری و پشتیبانی از سیستم، از جمله خدمات گروه مهندسی آرتان انرژی است.

 

نیروگاه خورشیدی

نکاتی کلیدی برای سرمایه گذاران نیروگاه خورشیدی

انتخاب سلول خورشیدی

توصیه هایی در خصوص انتخاب صفحه خورشیدی مناسب برای نیروگاهدر این مطلب به شما در انتخاب صفحه خورشیدی برای سیستم و اصولی که باید مد نظر قرار دهید اشاره نموده ایم.

 

 

انتخاب استراکچر برای نیروگاه فتوولتاییک

ویژگی های استراکچر (سازه) نگهدارنده صفحه خورشیدی: در اینجا وارد جزییات سازه و استانداردهایی که باید توسط مجری سیستم و همچنین خود شما رعایت شود اشاره کرده ایم.

 

 

اصول راه اندازی نیروگاه فتوولتاییک

ویژگی های یک نیروگاه خورشیدی اصولی و استاندارد:  در این مطلب به اصول و ضوابطی که در خصوص هر کدام از اجزای سیستم فتوولتاییک با رعایت شود پرداخته ایم.

 

 

 

 

پنل خورشیدی پلی کریستال

 

 

پنل خورشیدی 300 وات

 

 

پنل خورشیدی مونوکریستال

 

 

پنل خورشیدی چینی

 

 

اینورتر نیروگاهی

 

 

اینورتر 10 کیلووات

 

 

اینورتر قیمت مناسب