انرژی خورشیدی؛ سمت آفتابی زندگی™

 

نیروگاه خورشیدی

طراحی و اجرای سیستم خورشیدی متصل به شبکه

معرفی نیروگاه فتوولتاییک متصل به شبکه؛ یک نیروگاه فتوولتاییک متصل به شبکه در واقع یک سیستم تولید برق خورشیدی است که تولیدات خود را به شبکه توزیع، فوق توزیع و یا انتقال وارد می سازد. سیستم های فتوولتاییک متصل به شبکه شامل پنل خورشیدی، یک یا چند اینورتر و تجهیزات لازم حفاظتی در بخش AC و DC و همچنین تجهیزات اتصال به شبکه می باشد.

مزایای اتصال به شبکه:

به طور کلی سیستم های  برق متصل به شبکه  در  شکل های  گوناگونی باعث کاهش هزینه برق مصرفی خواهد  شد.  به طورمثال در کشورهای خارجی نیروگاه های متصل به شبکه خانگی در ابتدا برق  مورد نیاز  آن مشترک  را  تامین می کنند و مازاد تولید را به شبکه می فروشند. این موضوع در ایران بدین شکل است که  کل تولید نیروگاه  خورشیدی خانگی  به  شبکه  فروخته شده و برق مورد نیاز خانه از شبکه خریداری می شود. با توجه به تعرفه خرید برق خورشیدی خانگی و تعرفه خرید برق  شبکه می توان بدین نتیجه رسید که نصب نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه چه در سطح خانگی و چه در سطوح بزرگ درآمد مناسب را به همراه خواهد داشت. یکی دیگر از حسن های این طرح می توان به این اشاره کرد که هیچ محدودیتی ندارد و همه افراد می توانند در آن شرکت کنند، البته به شرطی که از مشترکان سازمان برق باشند، انشعاب برق هم داشته باشند و مالک خانه یا زمینی باشند تا بتوانند سیستم خورشیدی خود را در آنجا نصب نمایند. در حالت کلی با توجه به شرایط مناسب کشور ایران از لحاظ شدت تابش، سرمایه گذاری در این بخش توجیه پذیر بوده و دارای دوره بازگشت سرمایه <<تضمینی>> 4 تا 5 سال می باشد. دلیل تضمینی بودن دوره بازگشت سرمایه نیز گارانتی های بلند مدت پنل های فتوولتاییک  و همچنین  قرارداد  20 ساله  خرید تضمینی توسط وزارت نیرو می باشد. 

از دیگر مزایای سیستم های متصل به شبکه می توان به سهولت در نصب و اجرای آن و طول عمر بالای تجهیزات این سیستم نسبت به سیستم های مستقل از شبکه، اشاره نمود. نیروگاه های متصل به شبکه فتوولتاییک به دلیل تولید در نزدیکی مصرف کننده باعث کاهش هزینه انتقال  برق و  کاهش میزان تلفات شبکه توزیع می شود. استفاده از پنل های خورشیدی جهت تولید برق در هر سطح و اندازه باعث کاهش مصرف سوخت فسیلی خواهد شد. 

میانگین تابش خورشید در میزان تولید برق سالانه هر نیروگاه بسیار تاثیرگذار است، اما تنها دلیل مهم و تاثیرگذار در درآمد شما نیست (برای کسب اطلاعات کامل دراین خصوص اینجا را کلیک کنید).

شرکت مهندسی آرتان انرژی با در خدمت داشتن کادر فنی مجرب، آماده پاسخ گویی به تمامی سوالات شما در زمینه نیروگاه های خورشیدی متصل به شبکه می باشد، همچنین این شرکت توانایی انجام فعالیت های مرتبط با ایجاد یک نیروگاه فتوولتاییک متصل به شبکه شامل مراحل مطالعات امکان سنجی احداث نیروگاه، طرح توجیهی، تامین تجهیزات، مشاوره در ساخت و احداث نیروگاه را دارا است.  

 

 

 

 

نیروگاه خورشیدی در ایران

SOLAR POWER PLANTS IN IRAN

چند نکته برای سرمایه گذاری در نیروگاه خورشیدی لازم است بدانیم. استفاده از پنل خورشیدی مونوکریستال، نسبت به پنل های پلی کریستال، به اندازه ی حداقل 2 و حداکثر 5% راندمان کلی سیستم را بهبود می بخشد، پس به تنهایی نمی تواند معیاری کافی برای انتخاب پنل برای سیستم های خورشیدی باشد. در بحث نیروگاه خورشیدی، شما باید بسنجید که به چه قیمتی می خواهیم راندمان نیروگاه را با پنل مونوکریستال بالاتر ببریم. آیا شرایط آب و هوایی در انتخاب پنل خورشیدی تاثیر دارد؟ در محاسبات خود، بلند مدت را حتما به عنوان یک فاکتور مهم در نظر بگیرید، چرا که یک نیروگاه خورشیدی کارشناسی شده با تجهیزات با کیفیت، می تواند تا 20 سال بدون هزینه نگهداری خاصی (به جز هزینه نگهبانی) کار کند؛ در چهارونیم سال اول، هزینه خود را بازگرداند و پس از آن سود آوری و برداشت از مزرعه. این را در نظر بگیرید؛ کسی که اکنون در مسیر انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کند با کسی که دو سالِ دیگر این کار را انجام می دهد آیا برابرند؟ باید بدانید که اگر در نیروگاه خورشیدی تان، از پنل مونوکریستال به جای پلی کریستال بخواهید استفاده کنید؛ 1.چه میزان برق بیشتری تولید می شود و چه مقدار درامدتان افزایش می یابد 2.هزینه اضافی که می بایست برای این تصمیم پرداخت کنید چقدر است؟ 3.شرایط رطوبت، آب و هوایی و ... را در نظر بگیرید. 4.در اینجا در خصوص کالای اوریجینال صحبت می کنیم (کنترل اصالت کالا از روی بارکد). اگر واقعا می خواهید کاری را آغاز کنید، سنجیده و کتبی، با تحلیل اطلاعات و یادداشت برداری، به شنیده ها اکتفا نکنید، یک گام به جلوتر بیایید و ببینید این کار بصورت واقعی چقدر به صرفه است. البته که شما شرایط کسب کار در ایران در پنج سال اخیر و در چشم انداز پنج ساله را می توانید تحلیل کنید. شما دقیق نخواهید فهمید که باید سرمایه گذاری کنید یا خیر، مگر اینکه از کارشناسی که این کار را می شناسد، بخواهید راهنمایی تان کند. اگر پس از تحقیقات و پرس و جو، قانع شدید که در بازار ایران، انرژی خورشیدی می تواند سرمایه گذاری بلند مدت و خوبی باشد، آنگاه حتما هزینه کنید؛ نه برای احداث نیروگاه، بلکه برای یک طرح توجیهی دقیق و هوشمندانه؛ از مقیاس نیروگاه، تجهیزات مدنظر و ساختگاه مدنظرتان. برای انتخاب تجهیزات و به ویژه پنل های خورشیدی بهتر است منطقاً چند نکته را در نظر بگیرید؛ ضمانت یا گارانتی محصول، اطمینان از اصل بودن کالا، خدمات پس از فروش ِ مجری سیستم. یک سیستم خورشیدی به نگهداری در بلند مدت احتیاج دارد و ممکن است در سال های اول هیچ مورد خاصی نداشته باشد ولی داستان زمانی پیچیده تر می شود که شما بیست هزار وات از یک پنل خورشیدی را در یک نیروگاه خورشیدی استفاده کرده اید و پس از گذشت یک سوم از عمر نیروگاه، کارایی تخمین زده شده با کارایی واقعی، فاصله زیادی دارد. سعی کنیم مشورت کنیم اما خودمان در پایان، تصمیم هوشمندانه را بگیریم.

راندمان بالای نیروگاه خورشیدی تابعی از چند عنصر است؛ تجهیزات خورشیدی اعم از پنل، سازه و اینورتر متناسب با یکدیگر و شرایط آب و هوایی، رطوبت، زاویه تابش، شیب، مقاومت سازه در برابر رطوبت، باد، باران، دقت اندازه ها و غیره. همچنین برای افزایش اطلاعات خود در این خصوص می توانید به صفحه عوامل تاثیر گذار بر بازده پنل خورشیدی مراجعه کنید. در کنار همه این موارد آموزش ها و پشتیبانی از سیستم را نیز می بایست در نظر گرفت. حال شرکتی موفق تر است که در یک کلام این شرایط را بسنجد و نه مشتری های خود را.

 

پنل های خورشیدی

گروه مهندسی آرتان انرژی طراح و مجری نیروگاه های خورشیدی در کشور

 طراحی و اجرای نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات تا نیروگاه 10 مگاوات

 قرارداد مشاوره نیروگاه های بزرگتر و مزرعه خورشیدی

 آموزش نگهداری نیروگاه های خورشیدی بصورت فایل نرم افزاری جامع

 طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی دقیق

 مشاور و کارگزار جهت خرید تجهیزات خورشیدی

    نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه

 

برای احداث هر نیروگاه خورشیدی چه بصورت شخص حقیقی و چه حقوقی، می بایست مجوزهای لازم را از شرکت توزیع برق تهیه کنید.  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مجوزها و نحوه اجرایی شدن قرارداد  نیروگاه برق خورشیدی برای فروش به وزارت نیرو، با کارشناسان شرکت تماس حاص فرمایید.

 

نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات

مراحل دریافت مجوز و احداث نیروگاه های 5kw خانگی

استفاده از انرژی های پاک در سراسر جهان به طور روز افزونی در حال رشد بوده و با توجه به آینده سوخت های فسیلی این انرژی هم اکنون در حال جایگزین شدن می باشد.

نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات

نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات که اکثرا توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی احداث و راه اندازی می شود و به عنوان یک نیروگاه کوچک مقیاس در نظر گرفته می شود، دارای مزیت هایی است که از جمله می توان به درامد آن در مقایسه با هزینه ها و فضای اختصاص داده برای نیروگاه اشاره کرد که بسیار متناسب است و برای بسیاری از نیروی کار جوان ایرانی می تواند به عنوان یک شغل با درامد متناسب و سهل در نظر گرفته شود.

نیروگاه خورشیدی 100 کیلووات

برای سرمایه گذاری در هر کسب و کار، منطق حکم می کند که با یادداشت برداری و تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده، از روند واقعی یک کسب و کار که در جریان است مطلع شوید. شما باید ورای هیاهوی تبلیغاتی، برای سرمایه ای که آورده اید دلیل کافی پیدا کنید. نیروگاه خورشیدی 100 کیلووات، به تنهایی می تواند نقش یک کسب و کار متوسط را بازی کند، با درآمدی 12 تا 15 میلیون تومانی و آورده ای در حدود 700.000.000 تا 800.000.000 میلیون تومان، بسته به فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت.

نیروگاه خورشیدی 500 کیلووات

نیروگاه خورشیدی 500 کیلووات نیاز به اخد مجوزهای مربوطه می با شد و پس از اخد مجوزها و اعلام به شرکت آرتان انرژی، پروژه بصورت دو بخش مجزا اجرا می گردد. بخش اول مربوط به تامین تجهیزات می باشد که شرکت آرتان انرژی به عنوان مشاور خرید، تجهیزات مورد نیاز را از کشورهای کره جنوبی، آلمان، چین و ژاپن وارد خواهد کرد. این کار موجب به حداقل رسیدن قیمت تجهیزات می شود چرا که در حالت معمول تجهیزات خورشیدی توسط واردکنندگان این بخش وارد شده، یک پورسانت برای وارد کننده و یک پورسانت برای مجری طرح، در پروژه های بزرگ، مبالغ قابل توجهی می باشد.

نیروگاه خورشیدی 5 مگاوات

سرمایه گذاری های بزرگ باید بر پایه به روزترین و دقیق ترین اطلاعات پی ریزی شود. در سرمایه گذاری بزرگ گاهی یک تصمیم نسنجیده، میلیون ها تومان هزینه شما را افزایش می دهد. اگر سرمایه بزرگ آورده اید، این بدان معنا نیست که برای شما 200 یا 300 میلیون تومان اهمیت ندارد. برای شما حتی یک میلیون هم اهمیت خاص خود را باید داشته باشد. به کسی اعتماد کنید که در کنار شما قرار می گیرد نه در بین شما و فروشنده تجهیزات؛ یعنی شما باید قادر باشید از قیمت اصلی محصولات و خدمات اطلاع یابید.