انرژی خورشیدی؛ سمت آفتابی زندگی™

جذب سرمایه خارجی

 

تا به امروز سرمایه گذاری های قابل توجهی توسط خارجی ها به ویژه اروپایی ها در این بخش صورت گرفته است، اما این برای کشوری که 300 روز در سال آفتابِ عالی دارد، کافی نیست. این را خارجی ها خوب درک می کنند. در کشورهای اروپایی شرایط تابش لحظه ای در اغلب نقاط چیزی در حدود 1700 وات ساعت بر متر مکعب است که این عدد برای ایران در حدود 4200 وات ساعت بر متر مربع است. تابش میانگین در ایران 2000 و در اروپا نزدیک 1000 است. این آمار سازمان فضایی ناسا برای 10 سال اخیر است. شاید باور نکنید ولی ایران یک کشور استثنائی برای سیستم های فتوولتائیک است. چرا کشورهای عربی نه؟ کشورهای عربی میانگین حرارت (گرما) زیادی دارند. حرارت و رطوبت در طول عمر تجهیزات تاثیر منفی می گذارد. البته این هم تا حدی راه چاره دارد. 

به بخشی از توافقات و سرمایه گذاری در این زمینه دقت کنید؛ به گزارش رویترز در اکتبر 2017، کمپانی SAGA ENERGY نروژ توافق اولیه برای احداث 2 گیگاوات نیروگاه خورشیدی در ایران به ارزش مالی 2.9 میلیارد دلار در 5 سال آینده، را اعلام کرد. این تصمیم درست چند روز پس سخنرانی دونالد ترامپ مبنی بر منزوی تر کردن ایران در جهان بود. سیاست بر تجارت تاثیر دارد، پس ناگزیر ممکن است در اینجا نام شخصیت های سیاسی را بیاوریم. این سرمایه گذاری در واقع توسط بانک های نروژ، صندوق بازنشستگی و همچنین با توافقات صورت گرفته با دولت نروژ در خصوص تسهیل صادرات، صورت گرفته است.

جالب است بدانید اروپائی ها در این پروژه، بنا دارند با کمپانی تولید کننده اینورتر خورشیدی تایوانی دلتا الکترونیکس همکاری کنند. این انتخاب جای تأمل دارد. این پروژه بصورت جداگانه و در بخش های مختلف ایران انجام خواهد شد. در جایی دیگر به نقش شرکت آرتان انرژی در این میان بطور مفصل خواهیم پرداخت. اما یکی از بزرگترین سرمایه گذاری ها در حوزه انرژی خورشیدی پروژه 600 مگاواتی انگلیسی ها در ایران است، که بازتاب گسترده ای در جهان پیدا کرده است. این نیروگاه در زمان تکمیل یکی از بزرگترین نیروگاه های خورشیدی در جهان خواهد بود. البته این سیاست انگلیسی ها، رقابت سرمایه گذاری را در حوزه خلیج فارس گرم خواهد کرد. یعنی یک تیر و چند نشان. یکی از نشانه ها اینکه ایران بهشت نیروگاه های خورشیدیست. البته واقع بینانه که بنگریم امروز جنگ اقتصادی در گرفته است، باید تلاش کنیم بیش از آنچه تا به امروز کرده ایم. تلاش را از داخل مرزها انجام دهیم، اگر به دست سرمایه گذار خارجی نگاه کنیم، صبر کنیم، منفعل شویم، یا نخواهند آمد یا امتیاز خواهیم داد. اما اگر از درون این صنعت را تقویت کنیم آنگاه هر خارجی سعی خواهد کرد بر روی این سفره فراخ بنشیند. همین الآن یک لحظه تصور کنید "ما صادر کننده برق هستیم" ذهن نفت آلودمان را پاک کنیم...

در روزهای آتی این مطلب را دنبال کنید. در ادامه به سرمایه گذاران بالقوه، ظرفیت های موجود در ایران، نگاه استراتژیک به بحث سود طرفین، انواع قراردادهایی که می توان انعقاد کرد، پتانسیلی که در مجموعه آرتان انرژی برای جذب سرمایه گذار وجود دارد، نمونه رایزنی ها برای جذب سرمایه گذاران، روش های معامله برد - برد، اشاره به اینکه ایران بازار هدف کدام سرمایه گذاران است و مطالب جذاب و شنیدنی دیگر، که همه را به فضل خدا از طریق همین سایت با شما عزیزان در میان خواهیم گذاشت.