انرژی خورشیدی؛ سمت آفتابی زندگی™

هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی | درآمد، مجوز و دستورالعمل ها

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی میتوان در فازهای مختلفی بررسی کرد. کمترین سرمایه موردنیاز برای احداث نیروگاه خورشیدی خانگی است که براساس انشعاب برق متقاضی، مجوز احداث صادر می شود و توانی در حدود 5 کیلووات دارد. این سیستم درامد ماهیانه 700.000 تا 1.000.000 تومان برای شما دارد. البته در مرکز ایران ممکن است در فصول گرم درامدی بیش از این هم داشته باشد. در خصوص اخذ مجوز و عقد قرارداد نیروگاه خورشیدی کوچک، کلیک کنید. همچنین برای اطلاع از جزئیات بیشتر نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات کلیک کنید. تا حداکثر 20 کیلووات را می توان براساس انشعاب برق مجوز گرفت. که در این حالت باید انشعاب سه فاز داشته باشید. اگر یک متقاضی انشعاب برق داشته باشد، دولت نیز برق وی را به قیمت هر کیلووات 800 تومان خریداری می کند ولی در غیر اینصورت برق را 700 تومان می خرد. البته این اعداد تا سقف 20 کیلووات صادق است. برای پروژه های بزرگتر تا 100 کیلووات تحت هر شرایطی برق به مبلغ 700 تومان توسط دولت خریداری می گردد. برای اطلاع از نرخ خرید تضمینی برق در سال 96 کلیک کنید.

 

نیروگاه خورشیدی

 

شرکت آرتان انرژی با در اختیار داشتن تیم اجرایی متخصص متشکل از 8 سوپر وایزر دارای مدرک بین المللی از شرکت Schletter آلمان برای نظارت و نصب و بالغ بر 40 نیروی اجرایی دارای تخصص در حوزه راه اندازی سیستم متصل به شبکه، آمادگی خود را جهت طراحی و اجرای مزرعه های مگاواتی اعلام می نماید. این شرکت در سال جاری با در اختیار داشتن در حدود 10.2 مگاوات نیروگاه در دست اجرا در کشور، با اتکا به توان مهندسان طراح و اجرایی و پشتیبانی شرکت های معتبر تولید کننده تجهیزات خورشیدی اقدام به احداث نیروگاه فتوولتائیک در سراسر کشور می نماید. پشتیبانی شرکت های تولید کننده را در فاز های مختلفی می توان بررسی کرد. طی ملاقات و قرارهایی که با این شرکت ها انجام شد، توافقاتی حاصل شد که در اینجا به بخش هایی از آن اشاره خواهیم کرد؛ شرکت های نظیر Qcell، Shinsung، Suntech که هر کدام توافقات معینی برای همکاری با مجموعه آرتان انرژی انجام دادند. فرستادن ناظر در پروژه های مگاواتی برای اصلاح و بهینه سازی سیستم در حین اجرا و رفع نقاط ضعف جهت رسیدن به حداکثر بهره وری، که این حضور فیزیکی خود به خود اعتبار گارانتی تجهیزات را افزایش می دهد چرا که همانطور که می دانیم و متاسفانه ممکن است برخی مجریان عزیز اطلاع نداشته باشند گارانتی پنل خورشیدی در یک سری شرایط از بین می روند. (در برخی مواقع یک سوراخ در جایی نامربوط در سلول خورشیدی  ممکن است گارانتی را ابطال کند). همچنین اعلام آمادگی شرکت های معتبر برای نظارت و کمک در طراحی سیستم های بزرگ، البته این کار فقط در صورت نیاز و بصورت مشاوره و ارائه راهکار، انجام می پذیرد. 

 

نیروگاه خورشیدی  5 مگاوات

 

اگر قصد راه اندازی نیروگاه خورشیدی مگاواتی را دارید پیشنهاد بهتری برای شما داریم؛ فرض کنید سازوکاری تدوین شود که با حذف واسطه برای خرید تجهیزات، قیمت تمام شده آن، بهتر شود. آیا از این کار استقبال می کنید؟ فرض کنید خودتان قادر باشید محصول را مستقیم از شرکت تولید کننده خریداری کنید و لازم نباشد پول را به پیمانکار یا واردکننده بدهید که بخواهد این محصولات را وارد کند. این کار که به مقداری پشتکار و مصمم بودن شما نیاز دارد، چندین حسن دارد؛ یکی این که نیاز نیست شما قیمت محصول را با در نظر گرفتن حق دلالی که جنس را وارد می کند و معمولا 15 درصد افزایش قیمت را در پی دارد، خریداری کنید. از طرفی شرکت مجری پنل را برای فروش وارد می کند پس تعرفه گمرکی را باید تمام و کمال بپردازد، همچنین باید مالیات بر ارزش افزوده را هم بپردازد. تا همین جا، درصد زیادی به قیمت تمام شده محصول اضافه شده است. تازه در این حالت شرکت فروشنده این تجهیزات شما را نمی شناسد و صرفا با خریدار که پیمانکار شما است، قرارداد بسته است. خب این یک مشکل بزرگ است که متاسفانه به خاطر عدم آگاهی، گریبان بسیاری را در دوره دوم (10 سال دوم) عمر نیروگاه و زمانی که تازه خدمات پس از فروش و گارانتی محصول احتیاج است، خواهد گرفت. 10 سال دیگر ممکن است شرکت پیمانکار مانند امروز نباشد. (مطمئن باشید مجریانی که امروز نیروگاه های غیر استاندارد و غیر اصولی به مشتریان خود تحویل می دهند در 10 سال دوم اثری از آنان نخواهد بود چرا که پاسخ گو بودن برای طراحی و تجهیزاتی که بدون کارشناسی و بدون مهندسی اجرا شده اند، کاری بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است.) البته در اینکه در کشور عزیزمان ایران پیمانکاران و مجریان قدرتمند و حاذقی وجود دارند شکی نیست، اما شما باید با تحقیق و تجزیه و تحلیل گفته ها، به پر یا خالی بودن هر صحبت پی ببرید.

یکی از استراتژی هایی که این مجموعه دنبال می کند و برای آن برنامه ریزی انجام می دهد، حداقل نمودن هزینه مشتریان است. نوع نگاه ما، سود برای هر دو طرف است، اگر ما بتوانیم هزینه شما را بطور مثال در یک نیروگاه خورشیدی 5 مگاواتی به اندازه 2 تا 3 میلیارد تومان بهبود بخشیم، این همان سودی است که شما برده اید و طبعا از این پول در جای دیگری می توانید استفاده کنید. ما با مدیریت و بهینه کرده هزینه های شما و ارائه بهترین خدمات در ازای تجهیزات خریداری شده، هم بازگشت سرمایه شما را سریع تر می کنیم و هم ضریب اطمینان سیستم را بالا می بریم. کافیست به یک نمونه اشاره کنیم تا ملموس تر به تاثیر طراحی و اجرای درست سیستم پی ببرید؛ نیروگاهی در جایی (بنا به حقوق معنوی مالک و پیمانکار، از ذکر  شخص یا مکان خودداری نمودیم) به گونه ای طراحی شده که در ساعاتی از ظهر و بعد از ظهر سایه پنل ها و استرینگ ها روی ردیف های پشتی می افتد و این سایه تا 2 الی 3 ساعت روی نیروگاه و برخی ردیف ها ادامه می یابد. 5 مگاوات نیروگاه خورشیدی که در ساعات اوج تولید حدود 30 تا 50 درصد از کارایی خود را به دلیل سایه ای که پنل ها روی هم می اندازند از دست می دهد. بازگشت سرمایه این نیروگاه خورشیدی طبق تخمین هایی که زده شده در حدود 8 تا 9 سال است. یعنی با یک اشتباه کوچک و عدم در نظر گیری زاویه تابش خورشیدی و فاصله تجهیزات از هم، عملا توجیه اقتصادی را از این نیروگاه صلب نموده است. هدف این است که به شما گوشزد کنیم طراحی و اجرای سیستم های بزرگ احتیاج به دانش فنی، تجربه و در صورت نیاز مشاوره از شرکت های خارجی دارد. ما دعوی کامل بودن را نداریم ولی به شما اطمینان می دهیم برای هر سوال جوابی خواهیم یافت، یا از طریق مشاوره با همکاران خارجی، یا از طریق افزایش دانش فنی، نیروگاهی که میلیاردها تومان برای آن هزینه می شود، جایی برای سعی و خطا نیست.

 

نکاتی در خصوص تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه خورشیدی

1) پنل خورشیدی : در حال حاضر پنل هایی که در ایران استفاده می گردند از کشور های چین، کره جنوبی و بعضا آلمان و ژاپن وارد ایران می گردند. تمامی پنل هایی که دارای استاندارد های لازم و معرفی شده در ساتبا می باشند، قابلیت استفاده در نیروگاه های خورشیدی را دارند. از نظر طول عمر و استهلاک پنل ها می توان به این نکته اشاره نمود که پنل های خورشیدی دارای استاندارد های روز دنیا حداقل دارای 20 تا 30 سال طول عمر بوده و تقریبا تمامی کمپانی های تولید کننده دو گارانتی بر روی محصولات خود ارائه می دهند که این گارانتی ها به صورت 10 تا 12 سال برای عملکرد پنل بیشتر از 90% مقدار نامی و 20 تا 30 سال عملکرد بالای 80% مقدار نامی را ارائه می دهند.

با توجه به موارد گفته شده می توان نتیجه گرفت در صورتی که محافظت های لازم در جهت جلوگیری از شکستن شیشه پنل ها به عمل آید هیچ استهلاکی پنل های خورشیدی نخواهند داشت چرا که کاهش نهایتا 10 درصدی توان نامی طی مدت 10 سال بوسیله ضریب تعدیل قیمت خرید برق بصورت سالیانه پوشش داده خواهد شد.

2) اینورتر : اینورتر هایی که هم اکنون در ایران استفاده می گردند ساخت کشور آلمان، اتریش، ایتالیا و چین می باشند که همگی دارای کیفیت فوق العاده و دارای حداقل 5 سال گارانتی می باشند در صورتی که این اینورتر ها در فضای مناسب و استاندارد نصب گردند به طول عمر 20 ساله آنها می توان اطمینان یافت.

3) سازه (استراکچر) : در نیروگاه های خورشیدی استراکچر ها باید دارای دفترچه محاسبات بوده و استاندارد های زیر را داشته باشند:

1-گالوانیزه بودن

2-مقاومت در برابر حداقل سرعت 120km/h باد

3-مقاومت در برابر 5400kpa بار وارده و...

انتخاب سازه در صورتی که کاملا مطابق با استاندارد صورت گیرد هیچگاه مشکلی بوجود نخواهد آورد.

4) سیم ارت و صاعقه گیر : استفاده از تجهیزاتی مانند ارستر و سیم ارت در نیروگاه های کوچک و بزرگ کاملا ضروری بوده و می تواند تمامی نکات ایمنی لازم را برای تجهیزات فراهم آورد.

5) سیم و کابل : این نکته حائز اهمیت است که حتما بین پنل ها تا ورودی اینورتر باید از کابل های DC  که از مس قلع اندود شده می باشند استفاده نمود. این کابل ها بصورت تک رشته و با دو روکش می باشند که جهت انتقال توان DC مورد استفاده قرار می گیرد.    

 

 

فروش استراکچر نیروگاه خورشیدی

 

ما از هم افزایی و تبادل دانش و تجربیات خود با دیگر شرکت های مجری خورشیدی استقبال می کنیم و همواره سعی نموده ایم فضا را در حالت رقابتی نگه داشته تا نیاز به پیشرفت و افزایش و ارتقای دانش فنی در این حوزه، وجود داشته باشد تا در نهایت سود اصلی را سرمایه گذار ببرد و از سیستمی مطمئن بهره مند شود.

شرکت آرتان انرژی با ارتباطات کارشناسانی که در حوضه خرید خارجی و تامین تجهیزات فعالیت می کنند، می تواند به عنوان نماینده خرید شخص حقوقی یا حقیقی مذاکرات و مکاتبات لازم را با شرکت های مربوطه انجام دهد و با ترتیب دادن جلساتی برای انعقاد قرارداد مابین متقاضی و شرکت خارجی، در نهایت جنس را خریداری کرده و با سازوکارهایی قانونی، معافیت گمرکی را برای این تجهیزات اخذ نماید. شما می توانید در این خصوص با کارشناس بازرگانی شرکت تماس حاصل نمایید.

گروه مهندسی آرتان انرژی با ارائه آموزش های لازم در خصوص نگهداری سیستم، نحوه tracking، اتاق کنترل و اپراتور، نحوه و مدت زمان تمیز کاری پنل ها و سایر اطلاعات مورد نیاز را در اختیار متقاضی قرار می دهد. لازم است بدانید در خصوص نگهداری از سیستم، مهم ترین کار این است که سطح پنل های خورشیدی را همواره تمیز نگه دارید تا در راندمان نیروگاه شما خللی وارد نشود. برای بازه های زمانی مناسب برای تمیزکاری پنل ها، باید به شرایط آب و هوایی منطقه خود توجه داشته باشید در برخی مناطق مانند خوزستان که هوای آلوده ای دارد ممکن است هر هفته یکبار نیاز به شستشوی کامل پنل ها باشد اما در استانی مانند کردستان 30 تا 45 روزی یکبار ممکن است احتیاج شود. با این حال باید شرایط منطقه از نگاه کارشناس مربوطه ی شرکت آرتان انرژی بررسی شود تا مشاوره و راه حل های لازم در اختیار شما عزیزان قرار گیرد. اگر نیروگاهی بصورت اصولی بنا نهاده شده باشد، تا 20 سال اول هیچ هزینه نگهداری جز تمیزکاری سیستم ندارد. برای تمیزکاری و شستشوی پنل خورشیدی در نیروگاه خورشیدی بزرگ، دو فرضیه مطرح است؛ یکی این که از طریق نیروی انسانی این کار را انجام دهید و دیگری اینکه از طریق روبات هایی که برای این کار موجود هستند استفاده نمایید. هر دو روش دارای معایب و محاسنی است که در جای درست به آن هم اشاره خواهیم کرد.

 

نیروگاه خورشیدی 100 کیلووات

 

بحث دیگری که در اجرای نیروگاه حائز اهمیت است، انتخاب سازه نگهدارند درست و اصولی است. سازه برای نیروگاه خورشیدی را می توان به لاستیک برای اتومبیل تشبیه کرد. اگر اتومبیل شما لاستیک خوبی نداشته باشد حتی اگر تندرو ترین خودروی جهان هم باشد باز نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد. توجه کنید که برای سازه نگهدارنده پنل خورشیدی اصول و استانداردهایی وجود دارد که بعضا نادیده گرفته می شود. اما شما حساسیت بالا به خرج دهید. اتصالات سازه نباید بصورت جوشی باشد، سازه باید در برابر رطوبت، باد، باران، طوفان و سایر عوامل طبیعی مقاوم باشد. برای کسب اطلاع از ویژگی های استراکچر نیروگاه خورشیدی، کلیک کنید.

 

سازه های مورد استفاده در زیر پنل های خورشیدی، با نهایت دقت و به جنس گالوانیزه نرم مورد تائید سازمان انرژی های نو و به کمک نرم افزاری دقیق جهت یافتن پربازده ترین زاویه برای نصب پنل خورشیدی، راندمان کلی نیروگاه را بالا می برد و نگهداری های مربوط به سازه یا پنل را به حداقل می رساند. ما با استفاده از دانش روز، سیستم های متصل به شبکه را با بهترین بازده احداث و بهره برداری می نمائیم. ضمنا مشاوره لازم جهت سرمایه گذاری در این بخش را هم می توانید از طریق ارتباط با کارشناسان شرکت، دریافت کنید.

 

هزینه راه اندازی هر نیروگاه خورشیدی در صفحه همان نیروگاه به طور کامل توضیح داده شده است. اگر نیروگاه مورد نظر خود را در این سایت نمی یابید با ما تماس بگیرید چرا که در این سایت نیروگاه های بیشتر اجرا شده گرداوری شده است. 

برای مشاهده اطلاعات سرمایه گذاری از طریق منوی اصلی و تب "نیروگاه خورشیدی" سیستم موردنظر را انتخاب و مطالعه کنید. هم چنین نکات کلیدی و مهمی در خصوص تجهیزات و مخصوصا پنل خورشیدی در صفحات اصلی هر پنل قرار داده ایم که می توانید آن را یافته و مطالعه نمایید.

 

هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی

 

 

لطفا محتوای سایت آرتان انرژی را مطالعه فرمائید.

 

 

 

پنل خورشیدی پلی کریستال

 

 

پنل خورشیدی 300 وات

 

 

پنل خورشیدی مونوکریستال

 

 

پنل خورشیدی چینی

 

 

اینورتر نیروگاهی

 

 

اینورتر 10 کیلووات

 

 

اینورتر قیمت مناسب

 

نیروگاه خورشیدی در ایران

SOLAR POWER PLANTS IN IRAN

چند نکته برای سرمایه گذاری در نیروگاه خورشیدی لازم است بدانیم. استفاده از پنل خورشیدی مونوکریستال، نسبت به پنل های پلی کریستال، به اندازه ی حداقل 2 و حداکثر 5% راندمان کلی سیستم را بهبود می بخشد، پس به تنهایی نمی تواند معیاری کافی برای انتخاب پنل برای سیستم های خورشیدی باشد. در بحث نیروگاه خورشیدی، شما باید بسنجید که به چه قیمتی می خواهیم راندمان نیروگاه را با پنل مونوکریستال بالاتر ببریم. آیا شرایط آب و هوایی در انتخاب پنل خورشیدی تاثیر دارد؟ در محاسبات خود، بلند مدت را حتما به عنوان یک فاکتور مهم در نظر بگیرید، چرا که یک نیروگاه خورشیدی کارشناسی شده با تجهیزات با کیفیت، می تواند تا 20 سال بدون هزینه نگهداری خاصی (به جز هزینه نگهبانی) کار کند؛ در چهارونیم سال اول، هزینه خود را بازگرداند و پس از آن سود آوری و برداشت از مزرعه. این را در نظر بگیرید؛ کسی که اکنون در مسیر انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کند با کسی که دو سالِ دیگر این کار را انجام می دهد آیا برابرند؟ باید بدانید که اگر در نیروگاه خورشیدی تان، از پنل مونوکریستال به جای پلی کریستال بخواهید استفاده کنید؛ 1.چه میزان برق بیشتری تولید می شود و چه مقدار درامدتان افزایش می یابد 2.هزینه اضافی که می بایست برای این تصمیم پرداخت کنید چقدر است؟ 3.شرایط رطوبت، آب و هوایی و ... را در نظر بگیرید. 4.در اینجا در خصوص کالای اوریجینال صحبت می کنیم (کنترل اصالت کالا از روی بارکد). اگر واقعا می خواهید کاری را آغاز کنید، سنجیده و کتبی، با تحلیل اطلاعات و یادداشت برداری، به شنیده ها اکتفا نکنید، یک گام به جلوتر بیایید و ببینید این کار بصورت واقعی چقدر به صرفه است. البته که شما شرایط کسب کار در ایران در پنج سال اخیر و در چشم انداز پنج ساله را می توانید تحلیل کنید. شما دقیق نخواهید فهمید که باید سرمایه گذاری کنید یا خیر، مگر اینکه از کارشناسی که این کار را می شناسد، بخواهید راهنمایی تان کند. اگر پس از تحقیقات و پرس و جو، قانع شدید که در بازار ایران، انرژی خورشیدی می تواند سرمایه گذاری بلند مدت و خوبی باشد، آنگاه حتما هزینه کنید؛ نه برای احداث نیروگاه، بلکه برای یک طرح توجیهی دقیق و هوشمندانه؛ از مقیاس نیروگاه، تجهیزات مدنظر و ساختگاه مدنظرتان. برای انتخاب تجهیزات و به ویژه پنل های خورشیدی بهتر است منطقاً چند نکته را در نظر بگیرید؛ ضمانت یا گارانتی محصول، اطمینان از اصل بودن کالا، خدمات پس از فروش ِ مجری سیستم. یک سیستم خورشیدی به نگهداری در بلند مدت احتیاج دارد و ممکن است در سال های اول هیچ مورد خاصی نداشته باشد ولی داستان زمانی پیچیده تر می شود که شما بیست هزار وات از یک پنل خورشیدی را در یک نیروگاه خورشیدی استفاده کرده اید و پس از گذشت یک سوم از عمر نیروگاه، کارایی تخمین زده شده با کارایی واقعی، فاصله زیادی دارد. سعی کنیم مشورت کنیم اما خودمان در پایان، تصمیم هوشمندانه را بگیریم.

راندمان بالای نیروگاه خورشیدی تابعی از چند عنصر است؛ تجهیزات خورشیدی اعم از پنل، سازه و اینورتر متناسب با یکدیگر و شرایط آب و هوایی، رطوبت، زاویه تابش، شیب، مقاومت سازه در برابر رطوبت، باد، باران، دقت اندازه ها و غیره. همچنین برای افزایش اطلاعات خود در این خصوص می توانید به صفحه عوامل تاثیر گذار بر بازده پنل خورشیدی مراجعه کنید. در کنار همه این موارد آموزش ها و پشتیبانی از سیستم را نیز می بایست در نظر گرفت. حال شرکتی موفق تر است که در یک کلام این شرایط را بسنجد و نه مشتری های خود را.

 

پنل های خورشیدی

گروه مهندسی آرتان انرژی طراح و مجری نیروگاه های خورشیدی در کشور

 طراحی و اجرای نیروگاه خورشیدی 5 کیلووات تا نیروگاه 10 مگاوات

 قرارداد مشاوره نیروگاه های بزرگتر و مزرعه خورشیدی

 آموزش نگهداری نیروگاه های خورشیدی بصورت فایل نرم افزاری جامع

 طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی دقیق

 مشاور و کارگزار جهت خرید تجهیزات خورشیدی

    نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه

 

برای احداث هر نیروگاه خورشیدی چه بصورت شخص حقیقی و چه حقوقی، می بایست مجوزهای لازم را از شرکت توزیع برق تهیه کنید.  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مجوزها و نحوه اجرایی شدن قرارداد  نیروگاه برق خورشیدی برای فروش به وزارت نیرو، با کارشناسان شرکت تماس حاص فرمایید.